Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Olta İp ve Misinalarında Lbs Değeri Nedir?
31.03.2019

Olta İp ve Misinalarında Lbs Değeri Nedir?

Lbs Nedir?

Balıkçılıkta karşımıza sıkça çıkan Lbs’nin anlamı ağırlık birimidir; "libre's" kelimelerinin kısaltmasından oluşan aynı zamanda "Pound" anlamına da gelen ve İngilizce konuşan toplumlarda kullanılan bir ağırlık birimidir.

Lbs Neyi İfade Eder?

Bu rakamlar her iki yönde de sizi yanıltabilir. Öncelikle bu rakamları tutabileceğiniz balığın ağırlığı değil, balığın ipinize yapacağı baskı olarak düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki 9 kg ağırlığında bir balık 9 kg kuvvetinde baskı uygulayamaz ama hesaba katmamız gereken bir diğer etken şok lider (shock Leader), klips ya da kancalara atacağımız düğümlerdir. Düğümler ip ya da misinaların mukavemetlerini belirli oranlarda düşürmektedir. İp ya da misinamızın çeker kuvvetini hesaplarken düğümü göz önünde bulundurmalıyız. Düğümlerin test performanslarını ne oranda etkilediğini gösteren tablo ya da test videolarından faydalanabilirsiniz.

İkinci önemli nokta ise herhangi bir örgü ip ya da misina ile çeker değerinin çok üstünde balıklar yakalayabileceğinizdir. Bu nokta da makaramızın kalama (drag) ayarından faydalanıyoruz. Makaramızın kalama ayarını ipimizin çeker gücünün kaldırabileceği seviyede tutarsak, baskı ne kadar çok olursa olsun belirli bir noktadan sonra makara örgü ip ya da misinanızı kalama sistemi sayesinde geri salarak kopmasını engelleyecektir. Özellikle hedeflenenden büyük balıklar yakalandığında, kalama ayarınızı kontrol ederek, balığın ip ya da misinanızı sürüklemesine izin verin. Bu yöntemle balığı dışarı almanız uzun sürecektir ama kopmasının da önüne geçmiş olacaksınız.

6 Lb (2 kg 722 gr) test gücünde örgü ip ile yakalanan dünya rekoru 735lbs (333,52 kg) Black Marlin olduğunu göz önünde bulundurursak, birkaç teknik ile her sürprizin üstesinden gelebileceğimizi de görmüş oluruz.

İp ve Misinalar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.