Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Blog Arama

SUNİ - YAPAY YEM ÇEŞİTLERİ

SUNİ - YAPAY YEM ÇEŞİTLERİ

SUNİ / YAPAY YEMLER

Suni - Yapay – Maket Yemler Avlanılması hedeflenen balıkların ilgisini çekmek için tasarlanmış yapay balık yemi türleridir. Yapay yemler teknik olarak, balıkların doğada beslendiği canlı türlerin suni malzemelerden üretilmiş taklitleridir.

Devamını Oku
31.03.2019
SURF CASTING NEDİR?

SURF CASTING NEDİR?

Surf Balıkçılık; tuzlu suda, plaj, iskele ya da kayalık kıyılarda çoğunlukla canlı ya da taze yem ile yapılan bir amatör spor balıkçılık türüdür. Balığın en çok av verdiği dalgaların kırılma noktalarının arka alanını hedef alan bu disiplin verimli avlar için uzun mesafeli atışlar gerektirebilir.

Yoğun olarak sörf balıkçılığı yapan balıkçıların genellikle, çeşitli uzunluk ve aksiyonlarda surf kamışları ve makaraları ile farklı ağırlık ve özelliklere sahip yemler, liderler ve kurşunları mevcuttur. Avlanma koşullarına ve hedeflenen balık türüne bağlı olarak çoğu zaman farklı özelliklerde takımlar kullanılır. Surf takımları sürekli olarak rüzgar, dalga, kum ve tuzlu suya maruz kaldıkları için, oldukça dayanıklı takımlar olmalıdırlar.

Surf Casting disiplinini, sıradan kıyı, iskele veya tekne balıkçısından ayıran özellik atış tekniğidir. Birçok durumda atış mesafesinin uzatmak için son derece uzun kamışlar kullanılır. Çoğu büyük avcı balıklara ulaşmak için uzun atış mesafeleri, uzun takımlar ve iki elle, güç gerektiren atış teknikleri kullanır. Bu alanda ki 286,63 metrelik atış mesafesi rekoruna bakıldığında daha etkili avlar için ihtiyacımız olan mesafenin önemini anlayabiliriz. 

Sörf balıkçılığa yeni başlayanlar kıyı şeridinde yakalanabilecek balıkların çeşitliliğinden şaşkına dönebilirler. Aslında, orkinos ve kılıçbalığı gibi gibi açık deniz balıkları dışında, çoğu tuzlu su balığını kumsalın rahatlığında keyif alarak yakalayabilirsiniz.

Sörf balıkçılığı mera, mevsim, hava durumu, gelgitler ve hedeflediğiniz balık türüne bağlı olarak kullanacağınız taktik ve takımları öğrenmekle başlar.

Her ne kadar doğru takımlar kullansanız da yeni başlıyorsanız oldukça dikkatli olmalısınız. Kullandığınız takım ne kadar dayanıklı olsa da atış esnasında kullandığınız yem ve ağırlıklar en ufak hatanızda kopma ve kırılmalara sebep olacak ağırlıklarda ve bu yüzden takımların ve malzemelerin yedeklerini bulundurma neredeyse bir zorunluluktur.

Çoğu sörf balıkçısı, meraya en azından iki takım, çeşitli yemler, bol miktarda yardımcı aksesuar ve çeşitli takım yedekleri ile iner. Yeni başlayanlar ise sadece bir adet, geniş klavuzlu, 3.5 – 6 metre arası boyda ve büyük makaralı sörf-olta takımı, ortalama 20 – 25 kg çeker kuvvetinde ip ve yemlerle ve çokça kurşun, klips gibi yardımcı ekipmanlarla alıştırmalar yapabilirler.

Surf Casting Yemler

Bir sorf casting meraklısı, kolayca bulunabilen karides, kefal ya da kalamar yemlerini kullanarak oldukça iyi sonuçlar alabilir. Karides kullanımı çok yaygındır ve birçok türde de oldukça iyi sonuçlar verir, ancak aynı zamanda kolaylıkla kancadan çıkma ya da düşme eğilimindedir. Kefal ve kalamar kanca üzerinde uzun süre dayanır ancak av konusunda karides kadar geniş türlerin ilgisini çekmez. Yem konusunda ki seçimler ve verimlilikleri bölgelere ve mevsimlere göre değişiklik gösterir. Bu alanda deneyime diğer balıkçıları gözlemleyerek ve zamanla tecrübe ederek ulaşabilirsiniz.

Surf Casting Makineleri

Surf Casting Makineleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.