Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Kamış Boyu Seçimi
30.03.2019

Kamış Boyu Seçimi

Öncelikle belirtmek isteriz ki sıklıkla ortaya atılan ve asla doğruluğu kanıtlanmamış olan uzun boylu iseniz uzun kısa boylu iseniz kısa kamışlar kullanmanız gerektiği tezi kesinlikle doğru değildir. Bir kamışın boyu hedeflenen av ve avlanılan alanla alakalıdır. Kamış seçiminin boy ya da kol gücü ile bağlantılı olduğunu savunmak kamışların üretim tekniklerini ve performans değerlerini hiçe saymaktır. Her şeyden önce, günümüz teknolojisi ile üretilen kamışlar en az baskı ile en fazla performansı üretmeleri için tasarlanır ve bu konuda olumlu sonuçlar ortaya koyarlar. Herhangi bir satıcıya gittiğinizde, size savunduğu boyunuza göre kamış seçimi önermesinden sonra; elinde boylara göre kamış uzunluğu gösteren bir tablo olup olmadığını sorunuz ve isteyiniz. Üretim teknikleri ve ar-ge çalışmaları için milyonlarca dolar harcayan kamış üreticilerinin bununla ilgili bir çalışma yapmamış olması da bu tezin yanlış olduğunu yeterince ortaya koymaktadır.

Kamışların boylarında değişen ortalama 30 – 40 cm ve 20-30 gramlık farkların boyunuzun orantısı ile çok alakalı olduğunu söylemek ispatı oldukça zor bir konudur. Boyunuz ile ilgili olarak bir kamışta yalnızca sap kısmının uzun ya da kısa tutulduğu detayına takılabilirsiniz ki bu da aynı kamışın farklı boylarında en fazla 5 cm fark oluşturur.

Kamış boyu seçiminde en etkili faktör hedeflenen av disiplinidir. Faklı disiplinler için üretilen kamışlar o disipline uygun olan boy aralıklarındadırlar. Kamışların performanslarını güç ve aksiyon değerleri belirlerken uzun ya da kısa kamışların bu kriterler dahilinde oluşturdukları avantajlar ve dezavantajlar vardır;

Uzun Olta Kamışları (aynı amaç için üretilen);

  • Daha uzun mesafelere atış yapmanızı sağlar,
  • Balığın uyguladığı baskıyı dengeler, mücadeleyi kolaylaştırır,
  • Önünüzde ki kaya ağaç gibi engellerin üzerinden aşmanıza yardımcı olur,
  • Yüksek yerden avlandığınızda yemin geldiği derinliği ayarlamanıza olanak sağlar.

Kısa Olta Kamışları;

  • Etrafı dal ya da kaya ile kaplı dar alanlarda atış yapmanıza olanak sağlar,
  • Taşıması daha kolaydır,
  • Küçük akarsu gibi alanlarda daha rahat hareket etmenizi sağlar,
  • Kısa mesafe atışlarda daha etkilidir.

Tüm bunların yanında, bir avcının sahip olacağı en iyi seçenek farklı durumlarda kullanmak için farklı boylarda kamışlarının olmasıdır.

Olta Kamışları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.