Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
LRF ( LIGHT ROCK FISHING )

LRF ( LIGHT ROCK FISHING )

LRF balıkçıların büyük balıklar yerine, kıyılarında bol miktarda olan daha küçük türleri yakalamaya yoğunlaşan bir balıkçılık akınını başlatmalarıyla ortaya çıkardıkları bir stildir. Bizim sularımızda ki büyük türler hızla azalmaya başladığında, bu tür bir balıkçılığın bizim sularımıza da geçmesi uzun sürmedi. Bugün LRF, Türkiye Sportif Balık Avcılığında hızla büyüyen bir alandır ve çok sayıda balıkçı bu disiplinle yakından ilgilenmektedir...

Light Rock Fishing (LRF) nedir ve neden hızla popüler oldu? 

Light Rock Fishing (LRF), hafif yem ve takımlarla yapılan bir balıkçılık şeklidir. Diğer balıkçılık disiplinlerine nazaran çok küçük olan ağırlıkları ve yemleri atabilen son derece hafif ve hassas takımlar kullanılır. Suni Yemler genelde 1-10 gram arası; jigler, Jighead ile kullanılan silikonlar, floating (yüzen) ya da sinking (batan) kandırıcılardır, yine bu yemler için üretilen yaklaşık 1 gram ve 15 gram atar aralıklarında LRF kamışları kullanılır. Bu değerler göze çok küçük gelse de kıyıda yaşayan türleri yakalamak için küçük yemler ve ultra hafif ekipmanlar gerekir. LRF birçok türün avında etkili olduğu için sularımızda hemen hemen her bölgede uygulanabilir. 

Light Rock Fishing (LRF), kıyılarımızda çokça var olan balıkları hedefleyerek ve av sıklığı seyrek olan büyük balıkları yakalamak yerine av sıklığı daha yoğun olan küçük balıklarla daha çok keyif almakla alakalıdır. LRF takımlarının hafifliği, balıkçısının büyük balıktan yoksun olmalarını telafi ederek, küçük türleri avlarken çok daha fazla zevk almalarını sağlar.

Diğer Kıyı / kayalık av stilleri, balıkçıların çokça yem, ağır ve büyük ekipmanlarla birlikte uzun yürüyüşler ve yorucu saatler geçirmesine sebep olabilir. LRF Disiplininde durum biraz daha farklıdır - ihtiyaç duyulan her şey, balıkçıların tüm av boyunca farklı yerleri denemeleri için gezinmelerini sağlayan bir sırt çantasına sığacak kadar hafif ve küçüktür. Çoğu avcı, LRF' nin balık avının tadını çıkarmak için eğlenceli bir disiplin olduğunu ve karmaşık ekipman ve tekniklerle zor koşullar altında avlanma stresini ve zorluğunu ortadan kaldırdığını düşünmektedir. 

LRF Kamışları

LRF Kamışı seçerken en belirgin etken atar aralığıdır. Bu kamışlar genellikle 0.5 ila 12 gram aralıklarında olur ve bu aralıklarda farklı varyasyonlarda seçenekler mevcuttur. Daha hafif yemleri sık kullanıyorsanız 0.5 – 7 gram arasını biraz daha ağır yemlerde 2-10 ya da 3-12 gibi aralıkları seçebilirsiniz. Bu sizin hangi ava yöneleceğiniz ile bağlantılıdır. İstavrit gibi daha light yemlerin kullanıldığı balık avlarında 0.5 atardan başlayan kamışlar, kum ya da taş balıkların avlarında yemin batması için daha ağır yemler kullanılacağı için daha üst atar aralıklarda kamışları tercih edilebilirsiniz. Kamış boyları 1.80 ila 2.40 cm uzunluklarda olabilir. Uzun kamışlar atışlarda her zamanki gibi avantaj sağlar. Atış avantajının yanında kayalık ya da yosunlu bölgelerde yemi ya da ipi bu tür engellerin üzerinden atlatmak daha kolay olur fakat balıkla mücadelede kısa kamışlara kıyasla biraz daha zorlanabilirsiniz. 

LRF Makaraları

Light Rock Fishing (LRF) balıkçılığına giden balıkçıların büyük çoğunluğu genellikle 500, 1000 veya 2000 boyutlarında küçük ve hafif olta makaraları kullanırlar. Daha ağır makaralar kamışın dengesini bozacağı için ve daha yorucu olacağı için teknik olarak ya da pratikte kesinlikle uygun değildir. Aslında disiplinin temeline de aykırıdır. 

LRF Hattı

LFR' yi benimsemiş çoğu balıkçı, hafif ve ince bir örgü ip; 0.08mm - PE 0.4ya da 0.06mm – PE 0.3 kalınlıklarında  (9.5lbs-4.3kg / 7lbs 3.2kg çeker güçlerinde) ip ve bir flourocarbon liderinden oluşan bir takımı tercih ediyor. İnce ip, fazladan atış mesafesine ulaşmanızı, yemin daha çabuk batmasını  ve hassas yapıları ile balıkların en ufak darbelerini hissetmenizi sağlar. Tercih edilen flourocarbon lider su altında hemen hemen görünmez olacak ve flourocarbon misinaların sağlam yapıları, kayalarla sürtme ve aşınma hasarlarına karşı koruma sağlayacaktır.

Misina tercihini değerlendirecek olursak; öncelikle esnek oldukları için ve hafızalı yapıları olduğu için gergin olmayan durumlarda spiral bir şekil alırlar ve bu durum özellikle hafif yemlerde darbeleri hissetmenizi imkansız hale getirecektir. Ayrıca yeme vereceğiniz aksiyonunda tam karşılığını alamayacağınız anlamına gelir. Yeni başlayanlara yönelik daha az maliyetli takımlar oluşturmak için sıkça tercih edildiği oluyor. Bu durumlarda yine aynı çeker değerlerine sahip olabildiğince ince misinalar çok daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. 

LRF Yemler

Light Rock Fishing (LRF) Balıkçılığında kullanabileceğiniz oldukça fazla yem çeşitleri vardır. Birçok LRF yemi son derece gerçekçidir ve çoğu zaman karides ya da deniz kurtları gibi küçük deniz canlılarının görünümünü taklit ederler. Görünüş olarak taklit etmenin yanında koku ve amino asitler uygulanarak balıklar için daha iştah açıcı hale getirilmişlerdir. İyi firmalarca üretilen kaliteli silikon yemler tamamen biyolojik olarak parçalanabilirler ve tüketilirse balıklara zararsızdırlar. Bu yemler sert ya da yumuşak karides taklitleri, silikon kurtlar, micro jigler, gagalı ya da gagasız mini maket yemler, micro popperlar gibi farklı formlarda ve özelliklerde karşımıza çıkmaktadırlar.

Kancalar ve ağırlıklar 

Light Rock Fishing (LRF) balıkçılığında genellikle silikon yemleri yüzdürmek için geliştirilmiş ağırlıklı kancalar kullanılmaktadır. Bunların genel adı “Jig head” olarak geçer. Kanca başına ya da gövdesine yerleştirilmiş kurşunlarla yapılan jig head kancalar, oldukça hafif olan silikonların atışını ve batmasını sağlar. Avlanılan meranın derinliğine göre ya da kullanılan silikonun yapısına göre birçok farklı formda kullanılabilirler. Farklı ağırlık ve kanca abatlarında oldukça fazla çeşidi vardır. Bunun yanında ağırlıksız kullanılacak ya da ağırlığı bedende uygulanacak olan silikonlar için ağırlıksız iğneler (offset) kullanılabilir. LRF yemlerin yüzdürülmesinde kullanılan birkaç farklı ağırlık çeşidi vardır. Bunlar kimi zaman jig head gibi yeme, kimi zaman yemin daha gerçekçi hareket etmesini sağlamak için yemden 50 cm kadar önde misina üzerine uygulanırlar. Bunlara genel olarak “sinker” denir. 

LRF İçin Uygun Alanlar

LRF balıkçılarının hedefi olan küçük türler birçok kıyıda bulunur. Rıhtımlar ve iskeleler, dökme kayalık bölgeler ve aniden derinleşen kum ile kayaların birleştiği kıyılar gibi alanlar, LRF için genellikle mükemmel yerlerdir, çünkü küçük türler bu yerlerin sunduğu sığınma ve saklanma olanaklarını severler. Bununla birlikte, LRF, kayalık kıyı şeritlerinde de gerçekleştirilebilir; çünkü buralar birçok küçük türün doğal yaşam alanıdır. Gelgit çıktığında, derin olmayan kaya havuzlarında, özellikle de yabani otlarla kaplı olanlarda çok sayıda küçük balık sıkışır ve LRF balıkçıları için verimli meralar oluşur, bu bölgelerde yaşayan küçük balıklarla beslenmek için ara ara ziyaret eden avcı balıklar ise bu av stilinin en eğlenceli kısmını oluşturur. 

LRF Balıkçılığı Yöntem ve Teknikleri

LRF avcılığında zor ve keskin kurallar yoktur ve eğlencenin büyük bir kısmı hedef balıkları yakalamak için farklı teknikler kullanarak denemeler yapmaktadır. Uygun alanlardan atış yaparak yemin dibe ya da istenilen derinliğe batması beklenir ve balıkların dikkatini çekmek için yukarı aşağı, sağa sola, sert ya da yumuşak basit kamış darbeleri yaparak, yavaş ya da orta hızda sarılır. Alternatif olarak dibe batan yem yavaşça deniz tabanını tarayacak şekilde çekilir veya yavaş yavaş deniz dibi boyunca sürüklenir, bu yöntemle dipte/kumda  yaşayan ve beslenen türler yakalanılabilir. Kaya havuzlarında balık tutarken, yabani ot yatağının kenarında ya da hemen üzerinde sürüklemek de verimli olabilir. Yemlerin yapımında taklit edilen micro türlerin görüntüsü kadar yaydıkları koku ve titreşimler de oldukça önemlidir.  LRF yemlerinin pek çok farklı türü ve rengi vardır; bu noktada avcılar, kullandıkları yemlerin verimliliklerini avlarının bir kaydını tutarak (tecrübe ve deneyim) en verimli yemler konusunda bilgiye sahip olabilirler. Karanlık veya bulanık sularda beyaz ya da renkli bir yem en iyi sonucu alırken, berrak suda daha doğal yemler tercih edilebilir ama bunlar değişken durumlardır. Deneyim ve ustalık, en iyi sonuçları alana kadar yaşanan deneme ve yanılma durumudur.

Lrf ürünlerini görmek için tıklayınız

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.