Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim

Blog Arama

Aradığınız blog bulunamadı
Olta Kamışlarının Yapıldığı Malzemeler
30.03.2019

Olta Kamışlarının Yapıldığı Malzemeler

Daha ağır fiberglas kamışlar çok daha fazla esnekliğe sahiptir ve bazıları neredeyse kırılmazdır. Kamışların, her iki malzemenin kombinasyonu halinde bir araya geldiği formlarda vardır ve farklı ortamlarda ve koşullarda balık avlayan avcılar için karma kombinasyon kamışlar daha ideal olabilir. Her iki malzemenin avantajları ve dezavantajları vardır.

Karbon Kamış

 • Fiberglas kamışlara göre daha hafiftir.
 • Hafif olduğu için atış esnasında avantaj sağlar, yeme ve oltaya daha kolay aksiiyon verilir.
 • Et kalınlığı daha ince olduğundan, aynı ağırlık çekerindeki fiber kamışlara göre daha ince ve daha estetiktir.
 • Et kalınlığı az ve kamış hafif olduğu için, kamışın ucundaki hareket daha hassas hissedilir.
 • Karbon, daha sert bir malzemedir, bu sebeple kırılganlığı fiber kamışlardan fazladır.
 • Hammadde fiyatı yüksek olduğundan fiberglas kamışlara göre daha pahalıdır. Kamıştaki karbon oranı arttıkça fiyat artar.

 

Fiberglas Kamış

 • Karbon kamışlara göre daha ağırdır, çok sık atış yapılan avlarda yorgunluğa sebep olur.
 • Uzun olanlarda esneklik fazla olduğu için kontrol daha zordur.
 • Et kalınlığı fazla olduğu için özellikle uzun kamışlarda sap bölgesi oldukça kalınlaşmaktadır, ergonomik değildir.
 • Daha kalın ve daha esnek oldukları için tepkiler daha zor hissedilir.
 • Fiber daha esnek bir malzeme olduğu için kırılması daha zordur.
 • Fiyatı Grafit kamışlara göre oldukça ucuzdur.

 

Kılavuz Halkaları (Yüzükler)

Kılavuz halkalar ip ya da misinanın atış esnasında daha az sürtünmeyle boşalması ve balıkla mücadelede kamış üzerindeki baskının dengelenmesi için geliştirilmiş, belirli bir sıklık ve belirli ebatlarda sıralanmasıyla sağlayan aparatlardır. Geçmişte kılavuzlar ağırlıklı olarak krom ya da çelik kaplamalıydı. Günümüzde olta kamışlarında karşılaştığınız kılavuzların birçoğu, metal çerçeve üzerinde sürtünmeyi azaltmaya yarayan bir seramik kaplama ile yapılır. Bu yüzükler fiyat açısından büyük farklılıklar gösterebilir. Spinning (At-Çek) kamışlarındaki tek bir kılavuz 30 doları aşabilir ya da birkaç dolara da mal olabilir. Genel olarak en düşük kalite gibi duran halkalar dahi gereken performansı verebilmekte ancak daha dayanıklı materyaller ile daha hafif yüzükler ve ayaklar geliştirilerek, daha hassas ve daha hafif kamışlar hedeflenmektedir.

 

Torzite, Fuji'nin geliştirdiği son seramik halkası. Hafif ve düşük sürtünme yüzeyi olan bir halka oluşturmak için cilalanmış yüksek dayanımlı ve düşük yoğunluklu bir malzemeden yapılmıştır. Torzite halkası, aynı boyuttaki bir SiC halkasından % 10 oranında ince ve hafiftir. İnce yapısı sayesinde torzite halkasının iç çapı, aynı boyuttaki bir SiC halkadan yaklaşık %15 daha büyüktür. Torzite halkaların yüksek mukavemetli yapısı daha hafif ve ince olmasına rağmen aynı değerlerde ki SiC ile aynı seviyede aşınma direnci ve darbe dayanımı sunar.

 

Silikon karbür veya SiC, bugün en iyi malzemelerden biri olarak kabul edilmektedir. Atış sırasında ve geri sarımda ip üzerinde daha az sürtünme için süper pürüzsüz bir yüzey sunar. Daha az sürtünme, daha uzun mesafe atış ve daha az ısı anlamına gelir ve ısınma söz konusu olduğunda kullanılan ipin yapısı zarar görür.

 

Alconite, içeriği alüminyum oksit olan, oldukça pürüzsüz ve dayanıklı bir malzemedir. SiC'den daha ucuz olmasına karşın aynı performansı verebilmektedir. Fuji markası Alconite klavuzları geliştirerek SIC klavuzlardan daha hafif bir yapıya sahip olmasını sağladı ve bu da olta kamışlarında daha ucuz, daha hafif ve oldukça dayanıklı bir malzemeye olanak sağladı.

 

Hardloy, Hialoy ve Alüminyum Oksit, bugün piyasadaki çubukların çoğunda bulunan diğer seramik malzemelerdir. Bunlar daha ucuzdur. Günümüzün olta kamışlarında en yaygın kullanılan seramik halkalardır.

 

Titanyum, olta kamışlarında yeni ve oldukça pahalı bir uygulama olan titanyum kılavuzlar, en iyi yanları darbelere ve bükülmelere karşı oldukça mukavemetli olmalarıdır. Oldukça sağlam bir forma sahip bu kılavuzlar darbe sonucu eğilse dahi tekrar eski formunu almaktadır. En üst kalite kamışlarda kullanılan titanyum kılavuzlar, nikel ve titanyum alaşımından elde edilmektedir. Bu kılavuzların seramik ek parçaları yoktur. Yapısı gereği esnek, sert ve pürüzsüz olan titanyum kılavuzlar sürtünmeyi en aza indirmeyi başarmış yeni bir teknolojidir. 

 

Kılavuz Ayakları ve Yüzük Çerçevesi

Kılavuz ayakları ve yüzük çerçeveleri, titanyum, karbon, krom, paslanmaz çelik gibi metallerden yapılmaktadırlar. Bu materyaller arasında en hafif olanı karbon olmasına karşın daha kırılgan yapıya sahip olmaları sebebi ile çok tercih edilmezler. Yüksek kalite kamışlarda genellikle titanyum kullanılırken daha az maliyetli kamışlarda daha ekonomik seçimler yapılabilmektedir. Kılavuz ayakları; tek ayaklı, iki ayaklı ve üç ayaklı ya da daha ağır takımlar için farklı yapıları olan kalın gövdeli ayaklar şeklindedirler. “Roller” olarak adlandırılan, ipi rulman üzerinde hareket ettiren kılavuzlarda sıkça karşımıza çıkmaktadırlar. Bunlar genellikle kalın gövdeli ayaklarla birlikte ağır takımlarda (trolling) uygulanmaktadırlar. Bu sistemle ipin rulman üzerinde hareket etmesi sağlanarak sürtünme en aza indirilmektedir. Tek ya da iki ayaklı kılavuzlar daha çok hafif spin takımlarında karşımıza çıkar. Daha güçlü takımlarda ise baskıyı azaltmak ve dayanımı arttırmak için 2 ya da 3 ayaklı kılavuzlar kullanılır. Firmalar sürekli geliştirdikleri farklı açılara sahip ayaklar ve dizilimler ile ipin çıkış hızını arttırmaya yönelik çalışmalarına devam etmektedirler.

 

Makara Yatakları

Bu kısım kamışın performansını doğrudan etkilemez. Burada sadece kamışın makara yatağı tasarımına göre daha ergonomik ya da daha estetik sonuçlar elde ederiz. Daha estetik malzemeler biraz daha pahalı olabiliyor ancak günümüzde orta sınıf kamışlarda dahi daha iyi formda olan makara yatakları görebilmekteyiz.

 

Kamış Sapları

Kamış saplarında kullanılan iki ana malzeme vardır. Mantar ve EVA köpük (Duplon da denir). Her iki malzemenin avantajları ve dezavantajları vardır. Mantar saplar Eva saplara göre daha hafiftir ve soğuk havalarda elleri daha sıcak tutarlar.  Mantar saplar, EVA saplara göre daha hassastırlar, bu da titreşimleri daha iyi ilettiği anlamına gelir. Yapılan araştırmalarda Mantar sapların Eva saplara göre üç kat daha hassas olduğu anlaşılmıştır. Mantar saplarının dezavantajları; pahalı olmaları, ıslandığında kayganlaşmaları, düşük kalite mantarların kolayca çatlamaları ve çabuk kirlenmeleridir. Mantar saplar daha uzun ömürlüdürler. EVA köpük saplar mantardan daha ucuzdur ve çok daha dayanıklıdır. Bir mantar sap kötü muameleye maruz kaldığında delinebilir veya çatlayabilir ancak Eva saplar bu durumlarda daha dayanıklıdır. EVA sapları temiz tutmak çok kolaydır ve biriken kir ve balık yağı deterjan ile kolayca temizlenebilir.

Bu ne anlama geliyor?

Hassasiyetin önemli olduğu kamışlarda çoğunlukla mantar tercih edilir ve bu neredeyse tüm yüksek kaliteli kamışların Mantar saplarına sahip olmasının temel nedenidir.

Yemli avlarda ya da tekne avlarında kire daha dayanıklı olduğu için Eva saplı kamışlar yoğunlukla tercih edilebilir.

 

IM / Grafit Modül

IM6, IM7, vb. terimlerdir. Hexcel Firması tarafından üretilen özel grafitlerin ticari isimleridir. Bu rakamlar endüstri standartları veya kalite göstergesi değildir ama diğer firmalar da Hexcel tarafından yapılmayan, kendi üretimleri olan grafitleri tanımlamak için bu tanımlamaları kullanırlar. Bu sınıf numaraları endüstriyel bir tanım olmamakla birlikte, aynı üreticinin farklı kamışları üretmek için kullandığı malzemenin kalitesini karşılaştırmanıza yardımcı olur. IM7 sınıfı grafit ile üretilen kamışlar, aynı üretici tarafından üretildiyse IM6 sınıf grafitle üretilen kamışlardan daha iyi grafit kullanılarak üretilmiş demektir. İki farklı firmadan üretilen kamışlar hakkında da aynı şeyi söylemek zordur, çünkü tamamen farklı üreticilerden gelen malzemelerden üretilebilirler.

Modül, kullanılan malzeme miktarı veya tabakalara dahil edilen grafit lifleri sayısı ve sıklığını değil grafitin sertliğine işaret eder, bu durum karbon liflerin birleştirilmesinde kullanılan reçineler ve fırınlama süreçleri ile doğrudan bağlantılıdır. Örneğin, modül derecelendirmesine dayanan bir kamış satın almak bir hata, çünkü balıkçı spinning tekniği veya light game için en sert kamışı istemiyorsa, başka faktörlerde değerlendirilmelidir. Kamışın yüksek performansı ve dayanıklılığının sağlanmasında, kullanılan malzeme kadar tasarım da etkilidir.. Kaliteli bir kamışın içine giren diğer bileşenler de maliyeti ve performansı önemli ölçüde etkiler. yüksek sertlikte olan bir kamışların en büyük dezavantajları daha kırılgan olmalarıdır.

Olta Kamışları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.